Usługa języka migowego

Wykroje

lutego 18, 2003

Otwarcie: 18.02.2003, godz. 18:00
19.02.2003 – 14.03.2003

Marzena Nowak (ur. 1977) ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych (pracownia prof. Leona Tarasewicza) w 2002 roku. Jej wystawa dyplomowa nosiła tytuł Wykroje. Została ona zaprezentowana w ramach wystawy Dyplomy 2002. Z Gościnnej Pracowni Malarstwa Leona Tarasewicza  w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Przedtem – latem 2002 roku – na wystawie novart.pl w Krakowie.

Obrazy z cyklu Wykroje zostaną pokazane także w Galerii Foksal. Są to białe, zagruntowane płótna, na których przez kalkę artystka odrysowuje wykroje, które mogłyby służyć do szycia strojów. Wykroje otaczały mnie w czasach mojego dzieciństwa. Tylko moja mama potrafiła odnaleźć  odpowiedni kształt. Dla mnie natomiast były konstelacjami gwiazd, liniami papilarnymi, mapami, wszechświatem… – powiedziała artystka, wyjaśniając genezę swych prac.

Korzystając z map, wykresów, schematów i wykrojów pomagamy sobie wodząc palcem po liniach. Kreślenie kształtu dotykiem wspiera wzrokową percepcję, ułatwia poznanie,  zapamiętanie. Sprawia, że nie tylko widzimy, ale także czujemy rysowany opuszkiem kształt. W swojej pracy wideo przedstawiającej powolne ruchy palców opatrzonych rzęsami (projekcja filmu stanowi wstęp, zaproszenie, czy swoisty komentarz do wystawy) artystka zwraca uwagę na analogiczność zmysłów wzroku i dotyku, tęczówek i linii papilarnych, widzenia i czucia.
Prace Marzeny Nowak są więc dotykane spojrzeniem i oglądane dotykiem. Percepcja jest przy tym rozproszona, nie koncentruje się na żadnym z fragmentów, lecz ogarnia całość, umyka, opartej na hierarchii, zwyczajnej percepcji. Widz doznaje zawrotu głowy, gubi się nie tylko w plątaninie linii, ale także doznaje swoistego pomieszania zmysłów, zapadając się w kosmiczną głębię obrazów.