Usługa języka migowego

Niebo i ziemia

grudnia 6, 2005

Otwarcie: 6.12.2005, godz. 18:00
7.12.2005 – 6.01.2006
Współpraca: Instytut Polski w Berlinie

Na obecnej wystawie prezentujemy zbiór ok. 130 rysunków Tomasza Ciecierskiego wykonanych czarnym tuszem, na identycznych kartach pocztowych wydanych przy okazji jego wystawy w jednej z holenderskich galerii w 1975 roku. Tło dla rysunków stanowi więc zawsze ta sama reprodukcja jego własnej pracy zatytułowanej Earth and sky, która przedstawia dwa polaroidowe zdjęcia: nieba i ziemi, zrobione z okna samolotu oraz rysunki kredkami będące komentarzem do fotografii. Odnalezione po trzydziestu latach kartki pocztowe z reprodukcją tej pracy zainspirowały Ciecierskiego do użycia ich jako podłoża do zapisywania na nich rysunkowych motywów z dzisiejszego życia artysty.
W ten sposób powstał rodzaj „notatnika” prowadzonego w swobodny sposób bez zapisywania dat i miejsc, w których powstawał. Mamy do czynienia z wyrażonymi w prosty sposób zapiskami emocji, wrażeniami na temat przeczytanych książek lub ulubionej muzyki, szkicami przedmiotów i czynności, obserwacją miejsc i osób, z którymi artysta stykał się codziennie w pracowni, w podróży czy w domu.
Na prace te składają się elementy, do których artysta powraca na niemal każdym etapie swojej twórczości, choć wydawać się może, że stanowią margines jego działań: są to rysunki wykonane na fotografiach czy pocztówkach. Artysta nazywa je czasem „bazgrołami” lub „brudnopisem”. Podobnie jak w rysunkach powstałych w l. 1974-75, zebranych w formie książeczki, i w tych współczesnych pojawiają się motywy charakterystyczne dla Ciecierskiego: widok pracowni ze światłem sączącym się przez świetlik czy filiżanka kawy jednak coraz więcej w nich refleksji nie tyle dotyczących warsztatu malarskiego, co otaczającej go codziennej rzeczywistości.

Tomasz Ciecierski (ur. 1945 w Krakowie). W 1971 roku ukończył ASP w Warszawie, gdzie wykładał do 1985 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Najważniejsze z jego licznych wystaw indywidualnych odbywały się wielokrotnie: w Wetering Galerie w Amsterdamie; w Galerii Foksal w Warszawie (1986, 1988, 1992, 2002); Galerie Hans Strelow w Düsseldorfie oraz: w Muzeum Sztuki w Łodzi; Galerie des Arène, Carré d’Art, Musée d’Art Contemporain w Nîmes; Galerii Zachęta w Warszawie; w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu; Galerii DAP w Warszawie (nagroda im. Jana Cybisa za dorobek twórczy); w Galerii Muzeum Artystów Maszy Potockiej w Krakowie; Galerii Platan w Budapeszcie; w Galerii Zderzak w Krakowie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in.: Documenta IX; Europa, Europa w Kunst- und Austellungshalle der BRD w Bonn; Generacje. Sztuka polska końca/początku wieku, Maneż w Sankt Petersburgu; Verteidigung der Moderne Positionen der Polnischen Kunst nach 1945 w Museum Wurth w Kunzelsau; In Between: Art from Poland 1945-2000, Exhibit Hall, Chicago; In the Mirror of Landscape, Wűrth Gallery, Hagan.