Usługa języka migowego

Grawitacja

listopada 28, 2008

Otwarcie: 27.11.2008, godz. 18:00
28.11.2008 – 9.01.2009
Kurator: Jaromir Jedliński

W Galerii Foksal Marek Szczęsny prezentuje, powstały w ostatnich latach cykl obrazów opatrzonych wspólnym tytułem Grawitacja. Artysta pragnie uchwycić w nich fenomen obrazowania, dotrzeć do samej istoty wzrokowego poznania. Każdy element nabiera przez to niesłychanej wagi, budując napięcie między okiem a formą dzieła, które nie zamyka się jedynie w ramach piktorialnej płaszczyzny. Istotne staje zarówno rozmieszczenie prac w salach i wzajemne odległości między nimi wyznaczane bielą ścian, jak i same wymiary nakazujące bliskie obcowanie z utworami. Tytułowa „grawitacja” relatywizuje tradycyjne relacje między światem artysty i odbiorcy. Jak pisze w katalogu Jaromir Jedliński: …warto podjąć próbę odtworzenia sekwencji ruchów i działań malarza, kiedy konstruował swoją wieloelementową ekspozycję, której równomiernym elementem jest przestrzeń międzyobrazowa. Takie odtworzenie przez nas działań malarza zdaje się być właściwą naszą reakcją na przedstawiane nam obrazy.

Twórczość Szczęsnego charakteryzuje konsekwencja rozwijania działań skupionych w klasycznej niemal formule malarstwa. Artysta pokłada niezwykła ufność w autonomię i przyszłość obrazu wierząc,…że zawsze będzie pojawiać się przed człowiekiem ta płaszczyzna, którą można potraktować tylko malarsko.

Marek Szczęsny urodzony w 1939 r. w Radomiu – malarz, grafik, scenograf, stypendysta m.in. Fundacji Edward Albee z Nowego Jorku i laureat nagrody nowojorskiej Fundacji Adolph i Esther Gottlieb  – od 1978 roku żył i tworzył w Paryżu. Obecnie dzieli swój czas i miejsce zamieszkania między Paryż  a Kraków. Wystawiał indywidualnie m.in. w Paryżu, Tulonie, Genewie, Zurychu, Nowym Jorku. W Polsce zadebiutował w 1967 roku pokazem w studenckim klubie „Żak” w Gdańsku. W latach 70. zdążył jeszcze zaprezentować swe malarskie dokonania w Galerii Pegaz w Zakopanem i na kilku wystawach zbiorowych. Na ponowne spotkanie ze sztuką Szczęsnego przyszło czekać polskiej publiczności ponad 20 lat. W roku 1997 warszawska Galeria Kordegarda, a w 2003 roku Muzeum Narodowe w Poznaniu pokazały prace artysty na indywidualnych ekspozycjach.