Usługa języka migowego

Izabela Chamczyk, Toxic

listopada 27, 2021

Otwarcie wystawy: sobota, 27 listopada 2021, godz. 12-20

27 listopada 2021 – 21 stycznia 2022

Kuratorka: Katarzyna Krysiak

 

Wystawa TOXIC Izabeli Chamczyk będzie premierowym pokazem obrazów należących do stworzonej przez artystkę kategorii malarstwa performatywnego. Towarzyszyć im będzie film wideo będący zapisem sekwencji ukazujących różne etapy procesu tworzenia poszczególnych obrazów, które powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat.

Malarstwo performatywne ma charakter procesualny i sensualny. Powstaje w czasie, w działaniu artystki z użyciem wypracowanej przez nią autorskiej praktyki malarskiej, następnie w trakcie przemian zachodzących w strukturze i formie powierzchni samego obrazu, podczas wylewania, skapywania, rozciągania, a wreszcie w procesie zastygania używanych przez Chamczyk farb i żywic, niezależnym już od oddziaływania artystki. W rezultacie powstaje organiczny obraz-obiekt wdzierający się w przestrzeń z płaszczyzny płótna, lub niemal „wybuchający” w kierunku widza. Jednak istotą nie jest tu skończone dzieło, lecz sam proces formowania się obrazu, dlatego równie ważne jest dla artystki utrwalenie kolejnych sekwencji w dokumentacji fotograficznej lub filmowej

„Fotografie dokumentujące działania farbami stają się opowieściami o czymś, co można by nazwać fizjologią obrazów, i to fizjologią w wersji eksperymentalnej prowadzonej we własnej pracowni-laboratorium. To opowieści o funkcjonowaniu malarskich organizmów i o dosadnej materialności, czy nawet cielesności farb.” – pisze o pracach Chamczyk Grzegorz Borkowski.

Sama artystka podkreśla także ogromne znaczenie koloru w swoich pracach. Jest on dla niej najważniejszym nośnikiem wszystkiego, co chce wyrazić. W kolorze zaklęte są nastroje, stan ducha. W tym kontekście tytuł wystawy TOXIC nie tylko odnosi się do chemicznych oparów substancji, z którymi pracowała artystka w trakcie tworzenia obrazów, lecz również w wymowny sposób odnosi się do towarzyszących ich powstawaniu stanów emocjonalnych

Izabela Chamczyk – malarka, performerka, artystka wideo. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana.

Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie malarstwo performatywne łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performansem. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, poza galeryjnego.

Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką prestiżowych konkursów takich jak: konkurs Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAK’u, Artystyczna Podróż Hestii, Biennale malarstwa Bielska Jesień, konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, Triennale Młodych w Orońsku. Ma za sobą udział w wystawach i projektach indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach jak min.: Galeria Foksal, Warszawa, Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara Festival (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Gierowskiego w Warszawie, Galeria Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała czy Galeria Labirynt w Lublinie, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wlkp., Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, festiwal ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja).

Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, np.: PKO Bank Polski, Andel’s Hotel, Ergo Hestia, CSW Toruń, Dolnośląska Zachęta Wrocław, Archiwum Performansu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.