Usługa języka migowego

Morze i białe obrazy

sierpnia 25, 2005

Otwarcie: 25.08.2005, godz. 18:00
26.08.2005 – 23.09.2005

Od lat siedemdziesiątych Koji Kamoji prezentuje swoje prace zarówno w formie instalacji, jak i na wystawach malarstwa.
Od pewnego czasu tworzy białe obrazy nawiązujące do różnych wydarzeń, które zaistniały w rzeczywistości. Niektóre z nich są bardzo ulotne, jak Ślad lotu ptaka, czy Jeden dźwięk. Inny obraz odnosi się do historii osiemdziesięcioletniego staruszka, który, po sprzedaniu domu, kupił jacht i w ciągu trzech miesięcy przepłynął Ocean Spokojny, spełniając życzenie swojej zmarłej żony. Albo tragiczna historia o dwóch chłopcach- szesnaście i siedemnaście lat, którzy w grudniu zeszłego roku razem wyskoczyli z czternastego piętra domu w Tokyo.
Takie białe obrazy artysta chce zawiesić na tle koloru morza. W ten sposób niektóre smutne obrazy mogą nabierać blasku i stać się bardziej spokojne.

Koji Kamoji (ur. 1935). Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio i w warszawskiej ASP. Od 1959 r. mieszka w Warszawie. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce jak i za granicą (w ostatnich latach-2003r.: Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen, Magdeburg; Büro Otto Koch, Dessau; CSW – Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2004r.: Galeria Muzalewska, Poznań; Galeria Foksal; Muzeum Sztuki, Łódź; Anhaltische Gemaldegalerie, Dessau, Galeria Labirynt 2, Lublin). W swojej twórczości posługuje się skrótem, syntezą – jego artystyczne wypowiedzi są oszczędne jak haiku. Swoje prace tworzy z takich elementów jak woda, kamień, piasek, drewno, metal, światło, dźwięk.