Usługa języka migowego

Przygoda o zmierzchu. You’ll Never walk Alone

grudnia 6, 2012

Otwarcie: 6.12.2012, godz. 18:00
7.12.2012 – 11.01.2013
Kurator: Justyna Wesołowska

Czego szukają w lesie katolicki kardynał oraz przebrana za chłopca tajemnicza piękność? Tym razem nie grzybów, albo jagód, ani ukrytego arsenału AK, czy też raczej La Résistance, gdyż cała heca dzieje się we Francji, lecz perwersyjnej i wyjątkowo złośliwej zemsty. I choć wendeta podobno najlepiej wchodzi na zimno, tym razem zrobi się naprawdę gorąco… Czy ktoś lub coś zdoła zniweczyć ich niecne knowania? 
Przekonają się Państwo oglądając „Przygodę o zmierzchu – You’ll Never Walk Alone” -najnowszy film Maksa Cieślaka – przekraczającą wszelkie granice  uniwersalną historię ludzi, którzy wynieśli ars moriendi, vivendi  et pedifollem amandi  na niedostępne zwykłym śmiertelnikom wyżyny.

Prace Maksa Cieślaka – zwycięzcy prestiżowej Henkel Art Award w 2010 roku – zaskakują brawurową autoironią i bezkompromisowością, z jaką artysta analizuje świat sztuki współczesnej. Twórczość, która mogłaby być widziana w kategorii zjadliwej satyry na „spiętodupskie” i przeintelektualizowane postawy kuratorskie i artystyczne, dzięki błyskotliwemu poczuciu humoru autora, rozbraja wewnątrzśrodowiskową bombę. Czy świeżość i oryginalny język Maksa Cieślaka uchronią go przed pułapką artystycznego establishmentu, którego ograniczenia i konwenanse z taką swobodą obnaża? Najnowszy film Maksa Cieślaka Przygoda o zmierzchu/ You’ll Never Walk Alone, którego premiera ma miejsce w Galerii Foksal, to zabawa z formą pełnometrażowego filmu fabularnego. Jednak nic w tym dziele nie jest zgodne z normą. Ani długość fabuły, ani sami bohaterowie. Czy w ciągu kilku minut można się rozprawić z całą historią Kościoła Katolickiego? Głównym tematem filmu wydaje się zemsta. Zemsta zakazana, niestosowna, ale tym bardziej pożądana, słodka i przynosząca w końcu katharsis i uczucie spełnienia. Okazuje się, że jeden ludzki, grzeszny odruch potrafi uleczyć ranę, której nie zaleczyły przez wieki dobre intencje i żarliwa modlitwa.

Maks Cieślak, ur. 1983, studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2010 roku został zwycięzcą prestiżowej Henkel Art Award. Rok później wiedeńskie MUMOK (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien) i Muzeum Współczesne Wrocław pokazały prace artysty na indywidualnej wystawie zatytułowanej Sztuka to z zakazanego owocu marmelada. Artysta mieszka i pracuje w Tomaszowie Lubelskim.