Usługa języka migowego

Zuzanna Janin

maja 28, 2003

Otwarcie: 27.05.2003, godz. 18:00
28.05.2003 – 20.06.2003

Zuzanna Janin (ur. 1961r.) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1980-1987. Od początku lat 90-tych jest jedną z najbardziej aktywnych polskich artystek. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą. W swoich projektach Zuzanna posługiwała się bardzo różnorodnymi mediami: od tkanin, przez rzeźbę i wideo, po tak ulotne i zjawiskowe jak sztuczna mgła (Co za piekło, co za raj, 1998, Galeria Foksal) czy wata cukrowa (Słodki chłopak, Słodka dziewczyna, 1997, CSW Zamek Ujazdowski). Niektóre z jej prac nierzadko wzbudzały kontrowersje i wiele poruszenia wśród krytyki (np.: ILoveYouToo/JaCiebieTeż, 2001, pokazana m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta; I’ve seen my death, 2003).

Kimkolwiek jest Zuzanna używa siebie jako oka, którym penetruje rzeczywistość. Sama dla siebie jest narzędziem i siebie postrzega jako narzędzie – napisała o Zuzannie Olga Tokarczuk.

Projekt I’ve seen my death rozważa temat śmierci okryty tabu we współczesnej kulturze. Artystka potraktowała tu siebie i swój pseudonim artystyczny jako narzędzie do pokazania współczesnej ikonografii śmierci rozpostartej pomiędzy skrywaną prywatnością a publicznym i medialnym jej wymiarem.

Wystawa Zuzanna Janin jest częścią projektu I’ve seen my death. Odnosi się do podejmowanego już przez Zuzannę problemu nieobecności, jest próbą zmierzenia się artystki z własnym odejściem. Jest zarazem zamknięciem pewnego etapu w jej życiu artystycznym, i jak napisał Stach Szabłowski: punktem wyjścia do bolesnego , ale oczyszczającego zaczynania od nowa.  

janin_fotel38 JANIN_masonry1 JANIN_masonry2 JANIN_masonry3 JANIN_masonry4 zjanin_fryzCEREMONY -foksal