Usługa języka migowego

Ana Lucia Mikosz da Nobrega

września 10, 2002

Otwarcie: 10.09.2002, godz. 18:00
11.09.2002 – 11.10.2002

Ana Lúcia Mikosz da Nóbrega pochodzi z Kurtyby w Brazylii. Ukończyła tam studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W Limie (Peru) studiowała fotografię. W Polsce, skąd pochodzi jej rodzina, mieszka od 1999 roku. Jest tegoroczną absolwentką warszawskiej ASP. Studiowała w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego.

Na wystawie w Galerii Foksal artystka prezentuje cztery cykle prac malarskich i fotograficznych. Inspiracją dla ich powstania była obserwacja przestrzeni podlegającej zmianom oświetlenia w różnych porach dnia, zachodzących pod wpływem światła kolorystycznych metamorfoz architektury.
Jeden z tryptyków przedstawia amfilady pomieszczeń. Perspektywa budowana jest poprzez różnice chromatyczne – stopniowanie odcieni od zieleni przez błękit do fioletu. Utrzymane w tonacji ciepłych brązów, ugru, z refleksami fioletu w partiach cienia, obrazy kolejnego cyklu, są impresjami na temat łuku, bramy, przejścia. Motyw ten o wielu archetypicznych odniesieniach stwarza iluzję głębi, nastrój tajemnicy. Tryptyk fotografii z pracowni ukazuje podłogę pokrytą, jak paleta malarska, plamami kolorów. Podłoga jest jednocześnie płaszczyzną, światłoczułą niczym błona fotograficzna utrwalająca obraz rysowany światłem. „Obraz zszedł ze ściany” – jak mówi artystka. Ten, który został przez nią sfotografowany na podłodze powstał dzięki promieniom słońca padającym przez okno i cieniowi rzucanemu przez framugi. Cztery inne fotografie przedstawiają fragmenty scenografii teatralnych. Zdjęcia wyglądają jak olejne obrazy.
Wszystkie prezentowane na wystawie prace, w tym samym stopniu malarskie, co fotograficzne, są efektem wzajemnego przenikania się mediów, ich symbiozy.