Usługa języka migowego

Muzyka dla ryb

stycznia 28, 2005

Otwarcie: 27.01.2005, godz. 18:00
28.01.2005 – 16.02.2005

Wystawa ta będzie drugą prezentacją prac krakowskiego artysty Piotra Lutyńskiego w Galerii Foksal (pierwsza miała miejsce w lutym 1997r.).
Projekt Muzyka dla ryb złożony jest z dwóch elementów stanowiących jednorodną całość. Pierwszy z nich jest kontynuacją pokazów, w których żywe zwierzęta współistnieją z obiektami rzeźbiarsko-malarskimi, pokazami performance (m.in. Ptasia kolumna w Bunkrze Sztuki w Krakowie, 2003; przy zachowaniu optymalnych warunków dla zwierząt uczestniczacych w pokazach – dobrostan). W tym przypadku ryby z gatunku karpiowatych funkcjonują w specjalnie przygotowanych obiektach-akwariach. Drugi element to koncert poświęcony rybom (tekst i wykonanie: Marcin Świetlicki, muzyka: Grzegorz Dyduch, Cezary Ostrowski, Marek Piotrowicz, Piotr Lutyński) w Galerii Foksal odtwarzany z płyty CD.

Piotr Lutyński  (Ur.1962) studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie (dyplom 1990). Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, wykonuje obiekty, instalacje, akcje, performance, koncerty muzyczne. Zestawia w swoich refleksje sztuki ubogiej, upraszczającej, nonszalanckiej w stosunku do perfekcji i jakości. Z drugiej strony Piotr Lutyński wykorzystuje bogactwo estetyczne codzienności, korzysta z jej przypadkowych kompozycji, używa jej symboliczności aranżuje sytuacje, którym pozwala żyć własnym rytmem.