Usługa języka migowego

Pasaż

marca 1, 2005

Otwarcie: 1.03.2005, godz. 18:00
2.03.2005 – 23.03.2005

Joanna Bartl (ur. 1956 w Turyngii). Studia w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książkowej w Lipsku (1977-82). Od 1995 mieszka i pracuje w Dessau. Jest członkiem Niemieckiego Związku Artystów. Początkowo w swoich pracach ogranicza się do techniki rysunku (figury i bryły z wyobraźni, krajobraz z natury). Rysunek sprowadzony jest do śladu i zarysu ruchu, a papier postrzegany jako powierzchnia skupiająca światło. Operując środkami o minimalistycznej siginifikacji artystka podejmuje refleksję na temat czasu i przestrzeni.

W jej pracach ważne są zmiany światła dziennego, ruchy i przeobrażenia materii tworzące nieprzewidywalne związki i struktury. Znaki są używane lub inscenizowane – w celu tematycznego ujęcia zmieniających się warunków z uwzględnieniem kontekstu postrzegania  i obserwacji. Obok rysunku stopniowo wprowadza do swoich prac pismo, fotografię i video.
Ostatnio artystka ujawnia zainteresowanie interwencją w zwykłe, codzienne miejsca, w dyskretną przestrzeń publiczną. Od 2004 realizuje instalacje akustyczne związane z przestrzenią.

Zrealizowana w Galerii Foksal instalacja Pasaż ma również swoją genezę w sferze dźwiękowej. Nawiązuje do instalacji akustycznej zrealizowanej w Muzeum Państwowym w Szwerinie w 2004 roku. Tam, rytmicznie wypowiadane przez artystkę, niemieckie słowa, są odtwarzane z małych głośników na różnych poziomach klatki schodowej muzeum i zmuszają odbiorcę do wędrówki w górę budynku. Ich polskie odpowiedniki tworzą „pasaż” na ścianach Galerii Foksal.