Usługa języka migowego

Obrazy Pruszkowskie

sierpnia 26, 2008

Otwarcie: 26.08.2008, godz. 18:00
27.08.2008 – 26.09.2008
Kurator: Jaromir Jedliński

Na wystawie zatytułowanej Obrazy Pruszkowskie, Koji Kamoji prezentuje grupę obrazów powstałych w latach 60. kiedy to razem z rodziną mieszkał w Pruszkowie. Jak sam wspomina borykał się wówczas z wieloma przeciwnościami losu zarówno jako ojciec i mąż lecz również, i być może przede wszystkim, jako artysta. W szarej, pruszkowskiej codzienności powstały prace takie jak Tęcza (1965) czy cykl Na ścianę świątyni (1964/1965).

Prace te dotąd nie były prezentowane na jednej wystawie jako zbiór. Niektóre z nich artysta przechowywał w swojej pracowni, inne zostały nam udostępnione z kolekcji publicznychi prywatnych. Jak wszystkie dzieła Koji’ego Kamoji, prace te tworzone były w stanie głębokiego skupienia. Zarówno ich forma jak i zawarte w nich idee są niezwykle nowoczesne i zawierają w sobie kwintesencję postawy twórczej artysty. W realizacji tych abstrakcyjnych prac Kamoji posłużył się skrótem, syntezą. Co charakterystyczne dla jego twórczości, użył tu naturalnych materiałów takich jak: drewno, lniane płótno, metal, kamień. Cechuje je oszczędna kolorystyka, wyrafinowana prostota i wzajemne przenikanie estetyki kultur Zachodu, w której żyje, i Wschodu, z której się wywodzi.
Również w sensie metafizycznym, duchowym prace te są syntezą tego czym jest natura, delikatnością, ulotnością i zarazem ogromną siłą. Są syntezą całego procesu kreatywnego artysty, pracy fizycznej i mentalnej. Są syntezą idei twórczej jaka nim kieruje, idei uwidocznienia tego co niewidoczne. Kamoji napisał kiedyś, iż dla niego zarówno w sztuce jak i w życiu, bardzo ważne jest odczuwanie powietrza i przestrzeni. Jego „obrazy drążone” są urzeczywistnieniem harmonii między tymi dwoma dwa elementami.

Koji Kamoji (ur. 1935,Tokio) Od 1959 r. mieszka i pracuje w Polsce, obecnie w Warszawie. Dotąd najczęściej pokazywał swe prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje prawie od samego początku  jej istnienia. Wystawiał indywidualnie m.in. w: Galerii Foksal, Warszawa; Muzeum Sztuki w Łodzi; CSW – Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum Górnośląskim, Bytom; Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen, Magdeburg; BWA Lublin; Galerii 86, Łódź; Galerii Hanny Muzalewskiej , Poznań; Galerii Potocka, Kraków; Galerii Starmach, Kraków; Andzelm Gallery, Lublin. Brał także udział w wielu wystawach międzynarodowych. Kamoji uprawia instalacje i malarstwo. Jak sam określa obraz  powstaje w stanie skupienia, jest kształtem skupienia.  Pierwsza instalacja, jaką artysta zrealizował w Galerii Foksal w 1972 r., nosiła tytuł: Powietrze – Pomieszczenie – Przestrzeń. Celem, który wtedy zakładał było utworzenie realnej przestrzeni tak, aby po opuszczeniu sali pozostało jej wrażenie, także w naszym codziennym życiu. Wiele instalacji, które Koji Kamoji zrealizował w późniejszym okresie zawierało tę samą ideę.
Na wystawie prezentowane są obrazy pochodzące z kolekcji: Galerii Studio w Warszawie, Galerii Stefana Szydłowskiego w Warszawie, Andzelm Gallery w Lublinie, Galerii Foksal oraz   z prywatnych zbiorów artysty. Dziękujemy za udostępnienie prac.