Usługa języka migowego

Red Square Dance

października 12, 2004

Otwarcie: 12.10.2004, godz. 18:00
13.10.2004 – 10.11.2004

Ostatnie prace Marzeny Nowak to przede wszystkim filmy wideo, w których już teraz można dostrzec charakterystyczną dla młodej artystki poetykę.
Obecna wystawa w Galerii Foksal jest prezentacją jej najnowszej pracy wideo Red Square Dance. Dużego formatu, nieme obrazy wyświetlane równocześnie na dwóch ścianach pokazują następujące po sobie czynności. Pierwszą jest pokazany w dużym zbliżeniu, zabieg pedicure. Wykonywany za pomocą ostrych metalowych przyborów kosmetycznych wydaje się być zabiegiem nieprzyjemnym, sprawiającym ból. Na drugiej ścianie widzimy bose stopy tańczące w rytm niesłyszalnej muzyki po zimnej szachownicy terakoty. Zestawione obrazy ukazują czynności tkwiące w codziennej rzeczywistości. Jednak zwykły kosmetyczny zabieg nabiera symbolicznego wydźwięku, staje się czymś w rodzaju oczyszczenia, przygotowania do aktu tworzenia, tańca. Sam taniec wydaje się być próbą oderwania się od schematów rzeczywistości, tym trudniejszą, że także naznaczoną bólem.
Ostatnia sekwencja, zdaje się wyrażać tęsknotę za innym, nierealnym światem. Widok piórka powoli wyciąganego, jakby „przez skórę” brzucha, wolniutko kołyszącego się w powietrzu niesie smutek i niepokój wynikające z niepewności o to kim jesteśmy, a kim chcielibyśmy być.

Marzena Nowak (ur. 1977) studia: ASP w Warszawie (dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w 2002 r.). W ciągu dwóch ostatnich lat zrealizowała kilka wystaw indywidualnych (m.in.: Galeria Zakręt, Warszawa 2003; KulturKontakt Pavillon Piroschka rev, quartier21, MuseumsQuartier, Wiedeń 2003/2004; Galeria Starmach, Kraków 2004,) uczestniczyła w projektach oraz wystawach takich jak: Absolut Generationns, 50te Biennale w Wenecji i 2xcut, Galeria Kronika, Bytom w 2003r.;  KulturKontakt artists in residence program; Nachtruhe, z H. Czerepokiem i V. Todorovicem, PiroschkaRev, Quartier 21, Wiedeń, Austria; wystawa w ramach projektu Compilation 2112m2 Europe, Hainburg, Austria, z H. Czerepokiem w 2004 r. Laureatka nagrody Henkel Young Artists Prize w 2003r.

Debiutowała w Galerii Foksal na początku 2003 r. wystawą Wykroje. Prezentowane na niej obrazy to białe, zagruntowane płótna, na których przez kalkę artystka odrysowała krawieckie wykroje, które przywodziły na myśl skomplikowane mapy nieba. Istotą pokazywanego wtedy także filmu wideo było zaakcentowanie analogii zmysłów wzroku i dotyku, widzenia i czucia.