Usługa języka migowego

Forma

czerwca 8, 2004

Otwarcie: 8.06.2004, godz. 18:00
5.06.2004 – 31.08.2004

Autor o wystawie:
W Galerii Foksal pokazuję niewielkich rozmiarów obrazy olejne, które sprawiają – w pobieżnym oglądzie – wrażenie kompozycji abstrakcyjnych. Ich pierwowzór stanowią wszakże wybrane opakowania lekarstw – elementy ikonografii współczesnego przemysłu farmaceutycznego. Wszystkie obrazy zostały proporcjonalnie powiększone i jednocześnie pozbawione jakichkolwiek opisów. W projekcie wykorzystałem różnego rodzaju medykamenty.
Pokazuję też film video, przedstawiający dwie musujące tabletki w szklance wody, w nieco zwolnionym tempie.

Obsesja profilaktyczna i obsesja lecznicza powodują znane powszechnie zjawiska, nad którymi lekarze utracili kontrolę: fantastyczne nadużywanie leków, połączone z coraz szybszą utratą wartości leczniczej wielu, ale nade wszystko – z ubocznymi zaburzeniami wymagającymi kolejnych odpowiedzi leczniczych. Zjawiska te – pisał Leszek Kołakowski – są opisywane od dawna, rzadsze jest śledzenie ich źródeł w samej postawie wobec życia, upowszechnionej przez cywilizację industrialną.

Tytuł wystawy, FORMA, wykorzystuje wieloznaczność słowa „forma”; funkcjonuje ono w rozmaitych kontekstach historii sztuki, natomiast w mowie potocznej odnosi się często do stanu organizmu („być w formie”, „utrzymać formę”, „wrócić do formy”, a także: „dobra forma”, „kiepska forma”).

Rafał Jakubowicz, urodzony w 1974 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej (1999) oraz na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (2000). Obecnie jest doktorantem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W swoich pracach operuje różnymi mediami. Publikuje teksty o sztuce w prasie artystycznej oraz katalogach wystaw. Projekt Arbeitsdisziplin, który nie doszedł do skutku w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał w związku ze sprzeciwem dyrekcji koncernu Volkswagen, pokazany został na wystawie w Squat Rozbrat w Poznaniu. W kwietniu tego roku artysta uczestniczył w wystawie Leichte Arbeit w Kesselhaus Kulturbrauerei w Berlinie, przygotowanej przez Galerię Raster.