Usługa języka migowego

Sztaby i zegary

grudnia 7, 2009

Otwarcie: 4.12.2009, godz. 18:00
7.12.2009 – 15.01.2010
Współpraca: Michał Lasota

W ramach wystawy indywidualnej Piotra Bosackiego Sztaby i zegary zaprezentowany zostanie najnowszy film artysty oraz dwie wcześniejsze realizacje filmowe. Takie zestawienie podkreślić ma istotną cechę twórczości poznańskiego artysty – zamiłowanie do struktury jako takiej. Bosacki drobiazgowo konstruuje „zasady”, według których zorganizowane są jego filmy. Struktura pełni tutaj funkcję i <treści> zarazem – twierdzi artysta. W gruncie rzeczy zatem, niezależnie od przyjętego kostiumu (mniej lub bardziej zredukowanego), filmy Bosackiego to kompozycje abstrakcyjne: Organizacja elementów w moich filmach dotyczy obrazu filmowego, czyli grafiki w czasie – mówi artysta.

Geometryczne koncepcje, na których bazują, niosą jednak w sobie potencjał egzystencjalnej metafory. Bosacki objaśniając swoje realizacje często ucieka się do „życiowych” analogii, okazuje się, bowiem iż pytania, jakie stawia są bliskie codziennemu doświadczeniu. Mimo iż Piotr Bosacki jest także autorem utworów muzycznych, wszystkie trzy prezentowane na wystawie filmy pozbawione są dźwięku – to pozorny paradoks, ponieważ kompozycje muzyczne Piotra także koncentrują się wokół zagadnień formalnych, ale rozważanych na odrębnym terenie. To rozdzielenie podkreśla doskonale powagę jego poszukiwań.
Zarówno w filmie jak w muzyce artysta porusza kwestie zasadnicze, które można sprowadzić do prostego pytania: jak „to” działa? Jak „to wszystko” jest zorganizowane? Twórczość  Bosackiego jest, więc wyrazem gruntownego zadziwienia światem i zasadami jego funkcjonowania.

Ten sam charakter ma wyjątkowy projekt Bosackiego – książka Traumtagebuch. Złożona z serii inspirowanych własnymi snami literackich miniatur, jest pełna wywiedzionych z codziennych obserwacji filozoficznych refleksji. Przepełniony humorem lecz poważny w treści „dziennik snów”, zostanie także zaprezentowany na wystawie w Galerii Foksal.

Piotr Bosacki (1977), mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym i kompozycją muzyczną. Członek grupy PENERSTWO. Związany z Galerią Stereo.