Usługa języka migowego

Bownik, Kryształ po szyję

grudnia 23, 2014

Otwarcie: 14.11.2014, godz. 18

Wystawa trwa do 16.01.2015

Kurator: Justyna Wesołowska

Kryształ po szyję to nowy projekt Bownika, przygotowany specjalnie na wystawę w Galerii Foksal. Artysta wykorzystuje w nim estetykę złotego okresu hollywoodzkiego kina lat 50-tych, by w rzeczywistości opowiedzieć o zmianie w myśleniu o czasie, jaką obserwujemy we współczesnym świecie. Przyzwyczajeni do liniowej koncepcji czasu konfrontujemy się z pokoleniem, które w sposób naturalny kwestionuje pojęcie „aktualności”. W dzisiejszych czasach wszystko, co uznamy za przydatne, każdy obraz, estetykę, którą „pożyczymy” do swojego projektu, do własnej wizji rzeczywistości, bez kompleksów opisujemy jako aktualne. Ten eklektyzm estetyczny, to rozpasanie formalne, by było usprawiedliwione, nosi w sobie często celowy drobny rys niedoskonałości lub fałszu.
W swoim projekcie Bownik koncentruje się na przedmiotach. To w nich odnajduje właściwości, które zdominowały dzisiejsze myślenie o świecie. W pracach artysty fetysze jawią się jako sarkastyczny synonim młodości, która jak dżdżownica sklejona taśmą klejącą, marzy o niemożliwym, czyli o nieskończoności.
„Kryształ po szyję” jest tak samo niepokojący, jak niepokojąca jest kontrola, z jaką artysta panuje nad swoim medium. Elementy ożywione i nieożywione poddają się jego wizji z podobną uległością. Psy wypoczywające na martwych dzikach, dziki płynące po kolorowych kobiercach – w fotograficznych obrazach Bownika na próżno szukamy pierwszego planu. Zmęczone różnorodnością form i planów oko, nie przestaje szukać rozpoznawalnych motywów. Godzi się zaakceptować przesunięcia, celowe odejścia od kanonu, by pozostać w rozpoznawalnej rzeczywistości. Nieświadome, że za sprawą manipulacji artysty, zmienia ją dla siebie na zawsze.

Bownik (ur. 1977) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Do najbardziej znanych cykli prac artysty należą: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i Koledzy, Disassembly. Prace Bownika były pokazywane m.in. na wystawach zbiorowych: Lucim żyje w CSW Toruń w 2009 r. ( z Marceliną Gunią) oraz Co widać? Polska sztuka dzisiaj w MSN w Warszawie w 2014 r. Ostatnie indywidualne wystawy to Każda imitacja zawodzi w Galerii Starter (2013 ) oraz Urna w Bibliotece Narodowej w Pałacu Krasińskich (2014). Artist book Bownika Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotoraficzna Publikacja Roku 2014 r. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Prace artysty znajdują się w m. in. w kolekcji Huis Marseille – Museum voor fotografie w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zbiorach Biblioteki Narodowej.