Usługa języka migowego

The Role of the Lifetime

maja 11, 2004

Otwarcie: 11.05.2004, godz. 18:00
12.05.2004 – 28.05.2004

W swoich filmach Deimantas Narkevičius koncentruje się na nieustannym odtwarzaniu pamięci, wykorzystując jej różne wizualne archiwa, na przykład klisze i kody litewskich filmów dokumentalnych. Wszystkie historie opowiadane w tych filmach są personifikowane  i autobiograficzne. Aby je przenieść w przestrzeń sztuki wizualnej, artysta stosuje własne techniki i strategie. Nie badam historii z jakiegoś neutralnego, zewnętrznego punktu widzenia, ja w niej żyję – mówi artysta. I dodaje: nie jestem kronikarzem, ale kimś, kto próbuje znaleźć w niej swoje miejsce… Musimy sami prezentować światu swoją historię, jeśli nie chcemy, aby zrobił to ktoś inny.

W Galerii Foksal pokażemy projekcję filmu wideo The Role of a Lifetime.

Teresa Gleadowe o filmie:

Film Narkevičiusa łączy trzy rozdzielne elementy. Jeden to jego wywiad z Peterem Watkinsem, nakręcony na Litwie, gdzie Watkins żył przez wiele lat na narzuconej sobie emigracji z Wielkiej Brytanii. Drugi to ciąg rysunków pejzażowych przedstawiających niezwykły park tematyczny, park Gruto, gdzie przechowuje się pomniki z ery sowieckiej. Trzeci element to kręcone przez dłuższy czas przez amatora – entuzjastę filmu sceny z Brighton, nieprzeznaczone do „konsumpcji publicznej”. Te nostalgiczne, niekiedy elegijne sekwencje filmowe stanowią zadziwiająco trafny kontrapunkt w stosunku do komentarza Watkinsa na temat pracy reżysera filmów dokumentalnych. Rola życia stawia pytania na temat etycznej i społecznej odpowiedzialności artysty oraz stosunku między przedstawieniem filmowym a świadectwem historycznym. Film Narkevičiusa podkreśla wagę wątpliwości i mówi o nieosiągalności obiektywizmu, dając jednocześnie kameralny portret jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych reżyserów.

Deimantas Narkevičius (ur. 1964) w Utenie. Studiował na ASP w Wilnie (wydział Rzeźby). Pracuje i mieszka w Wilnie. Należy do grona najbardziej aktywnych młodych artystów litewskich. Jego wystawy indywidualne można było oglądać m.in. w Moderna Museet w Sztokholmie i w Kunstverein w Monachium. Brał udział w wielu wystawach grupowych m.in.: na Litwie, w Niemczech, Francji, Holandii, Anglii, Danii, Szwecji (After the Wall, Moderna Museet,1999), Austrii, we Włoszech (reprezentował Litwę na 49 i 50 Biennale w Wenecji), a także w Polsce (Europa Nieznana, TPSP, Kraków,1991; udział w dwóch wystawach w warszawskiej Zachęcie w latach 1996 i 2003).
Wybrane zrealizowane filmy:
His – story, 1998, prezentowany na Manifesta 2 w Luxemburgu w 1998 r.
Legend coming True, 1999, prezentowany na 49 Biennale w Wenecji w 2001 r.
The role of the Lifetime, 2003, prezentowany w ramach Art and Sacred Places, w Brighton w 2003 r.