Usługa języka migowego

Sen Muchy

czerwca 13, 2006

Otwarcie: 13.06.2006, godz. 18:00
14.06.2006 – 28.07.2006
Kurator: Katarzyna Krysiak
Współpraca: Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Warszawie

Wideo, którym artystka posługuje się zawsze w swoich pracach, jest medium ożywiającym wykreowane przez nią światy. Do ich realizacji często używa zasuszonych owadów, trocin, mąki, kostek cukru, ale także preparuje masy plastyczne naśladujące różne substancje organiczne lub wręcz żywe organizmy. Za ich pomocą stwarza werystyczne sytuacje ogarniające duszną atmosferą lęku, niepewności, tajemnicy.
Prezentacja, przygotowana przez Angelikę Markul dla Galerii Foksal, składa sięz dwóch projekcji wideo zespolonych z instalacją rzeźbiarską. Artystka proponuje widzowi spacer po tajemniczym świecie mogącym budzić zarówno niepokój, jak i ciekawość. Kreuje przestrzeń nasuwającą na myśl opuszczony, wzięty we władanie przez siły natury, magazyn z przedmieść wielkiego miasta, w którym czekać nas może wiele niespodzianek. Artystka pokazuje świat, który istnieje obok nas, a którego istnienie dostrzegamy zaledwie kątem oka.
Wystawie towarzyszy katalog.

Angelika Markul (ur.1977 r. w Szczecinie). Artystka ukończyła studia wyższe w Ecole Nationale Superieur des Beaux Arts w Paryżu, seminarium Introduction to the exhibition pod kierunkiem Christiana Bernarda oraz otrzymała Dyplom Narodowy Sztuk Plastycznych w E.N.S.B.A. w dziedzinie sztuk multimedialnych pod kierunkiem Christiana Boltanskiego. W ciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, w 2006 r. m.in.: The Pantagruel Syndrome w ramach T1 Torino Triennale Tremusei – Castello di Rivoli, Museo d’Arte Conteporenea w Turynie; w 2005 r. w J’en rêve w Fondation Cartier w Paryżu; I still believe in miracles w Museé d’Art Moderne de la Ville de Paris (jej instalacja video została włączona do stałej kolekcji muzeum ARC), w 2004 r. prezentowała swoje prace video w ramach projektu Annual Parisian All-nighter (Nuit Blanche).